0
Malta z legalizacją marihuany

Malta z legalizacją marihuany

Malta stała się pierwszym Państwem w Unii Europejskiej, która podjęła decyzję, o wprowadzeniu legalizacji Marihuany w kwestii jej posiadania na własny użytek oraz jej uprawy. Ustawa ma zapewnić obywatelowi Malty, który ukończył 18 rok życia, możliwość posiadania 7 gramów konopi indyjskich oraz prowadzić domową uprawę do czterech krzaków rośliny. Nielegalne zaś pozostanie użytkowanie konopi w obecności osób nieletnich i miejscach publicznych.

Malta jako pierwszy kraj, który postanowił wprowadzić legalizację THC w Unii Europejskiej

14 grudnia 2021 Rząd Maltański podjął decyzję określoną przez ministra ds. równości Owena Bonnici jako „historyczną” i 18 grudnia wprowadził podpisaną przez prezydenta Malty George Vella ustawę legalizującą Marihuanę oraz jej domową uprawę limitowaną do czterech krzaków. Decyzja ta sprawiła, że Malta stała się pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zdecydował się zalegalizować konopie indyjskie.

Decyzja o legalizacji została poparta przez 36 deputowanych, zaś 27 było przeciwnych tej decyzji. Partią która wyraziła największy sprzeciw była Maltańska Partia Narodowa (malt. Partit Nazzjonalista, w skrócie PN). Według lidera Nacjonalistów, Bernadra Grecha mimo początkowego poparcia, ustawa ta wzmocni nielegalny rynek i będzie niezwykle korzystna dla zorganizowanej przestępczości.

Dystrybucja marihuany na Malcie ma być prowadzona w sposób kontrolowany i odpowiadać za nią mają specjalne stowarzyszenia, których liczba członków nie może przekraczać 500 osób. Każdy Obywatel Malty może zostać członkiem takiej grupy i otrzymywać maksymalnie 7 gramów dziennie lub 50 gramów suszu miesięcznie na własny użytek.

Założenia wobec użytkowników marihuany na Malcie

Posiadanie większej ilości niż ustawowe 7 gramów do 28 gramów będzie skutkowało karą grzywny w wysokości 100 euro. Nielegalne także będzie użytkowanie konopi w miejscach publicznych i takie wykroczenie będzie karane grzywną wysokości 235 euro. Z kolei za palenie Marihuany w pobliżu osób nieletnich będzie grozić grzywna w wysokości 500 euro. Użytkowanie konopi przez osoby niepełnoletnie, które zostaną złapane na tym procederze, może skutkować objęciem ich przez specjalny nadzór.

Malta z legalizacją – kwestia Marihuany w reszcie Państw Unii Europejskiej

Dzięki legalizacji Marihuany na Malcie jest szansa, że inne kraje Unii Europejskiej pójdą w jej ślady i również będą próbować ją zalegalizować. Na rekreacyjny użytek konopi chcą wyrazić zgodę takie kraje jak Szwajcaria, Luksemburg oraz Niemcy. Takie zmiany są wynikiem usunięcia przez ONZ marihuany z listy leków potencjalnie niebezpiecznych i uzależniających oraz których oddziaływanie zdrowotne jest małe lub wręcz znikome. Specjaliści są raczej zgodni, że legalizacja marihuany może przynieść duże zyski Państwom które dokonają tego procederu, jednocześnie redukując jej handel na czarnym rynku.

Źródła:

https://tvn24.pl/swiat/malta-legalizacja-marihuany-co-zakladaja-przepisy-5528177

https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/marihuana-luksemburg-malta-legalizacja-marihuany-holandia-cbd-thc/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

0

TOP

X